Před více než 30 lety vznikla iniciativa na pomoc medvědům chovaným v zajetí v Evropě. V roce 1990 požádala Evropská komise nizozemskou zoo Ouwehand o vytvoření plánu na umístění několika bývalých tančících medvědů z Řecka, kteří měli být konfiskováni díky nové legislativě. Tančící medvědi, používáni jako forma pouliční zábavy, byli zakázáni nejen v Řecku, ale také v Turecku, a přes 200 medvědů potřebovalo nový domov. Jako reakce na tuto situaci byly ve zmiňovaných dvou zemích postaveny medvědí parky, které poskytly azyl desítkám zachráněných medvědů. Přesto bylo nutné najít také útočiště pro další medvědy, včetně tří slepých tančících medvědů z Turecka. Na žádost Evropské komise zahájila zoo Ouwehand projekt Bear Forest, první medvědí park svého druhu zaměřený na evropské medvědy hnědé. Správu tohoto parku převzala nově založená nadace v dubnu 1993, a tak vznikla organizace Bears in Mind.

Medvědi Mila a Malysh si hrají v jezírku v medvědím parku Bear Forest v Nizozemí

Za 30 let své existence poskytla organizace Bears in Mind a její medvědí park nový domov 34 medvědům hnědým, kteří byli zachráněni z cirkusů, soukromých sbírek, divadel, filmového průmyslu, venkovských zoologických zahrad či z hanebných podmínek u restaurací nebo čerpacích stanic. Medvědi často čelili otřesným podmínkám zajetí. Medvědí park má rozlohu 20 000 m² a je vybaven velkým jezírkem s vodopádem, který medvědům slouží ke koupání, osvěžení i hrám. Součástí útočiště je také 11 umělých brlohů a dvě chatky, které slouží jako úkryt před nepříznivým počasím a jako prostor pro hibernaci. V rezervaci žijí medvědi společně se smečkou čtyř vlků, což podporuje jejich přirozené chování. Díky interakci mezi vlky a medvědy dochází k posilování přirozených instinktů obou druhů, což má pozitivní vliv na jejich životní pohodu. Návštěvníci vstupují do Bear Forest přes „Karpatiku“ – tematickou vzdělávací expozici v podobě rumunských domů, která informuje o životě medvědů, jejich ekologii, ohrožení a globálních aktivitách a projektech organizace Bears in Mind.

Bears in Mind podporuje projekty zaměřené na tyto tři klíčové oblasti:

  • Ochranu (divokých medvědů a jejich přirozeného prostředí)
  • Vzdělávání a osvětu
  • Životní pohodu (medvědů v zajetí)
Výzkum medvědů brýlatých v Ekvádoru

Bears in Mind spolupracuje s místními nevládními organizacemi, univerzitami, vládními institucemi a dalšími partnery na řešení problémů spojených s medvědy, a na hledání udržitelných řešení.

Bears in Mind je respektovaným členem a působí v rámci několika sdružených organizací, jako jsou IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody), EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií), EARS (Evropská aliance záchranných center a rezervací) a IBA (Mezinárodní asociace pro výzkum a ochranu medvědů).