V roce 2007 začaly organizace Bears in Mind a Stiftung für Bären dostávat stížnosti od zahraničních i českých turistů ohledně mentálního a fyzického stavu medvědů v českých hradních a zámeckých příkopech. Většina stížností popisovala nedostatečné podmínky a stereotypní chování v medvědím příkopu Českokrumlovského zámku. V roce 2021 vytvořily zahraniční organizace Bears in Mind a Stiftung für Bären koalici, jejímž hlavním cílem bylo ukončit chov medvědů na Českokrumlovském zámku.

Na začátku roku 2023, po shromáždění informací a přezkoumání životní pohody medvědů v Českém Krumlově, zahájila Stiftung für Bären petici, která byla adresována Českokrumlovskému zámku a UNESCO, a požadovala ukončení utrpení medvědů v Krumlově. Petici podepsalo téměř 120 000 respondentů.

V červnu 2023 dosáhli zakladatelé koalice průlomového úspěchu v jednáních, kdy se setkali s vedením Českokrumlovského zámku, a především s náměstkem Národního Památkového Ústavu (NPÚ). Tento ústav spadá přímo pod Ministerstvo kultury ČR a je zodpovědný za správu státních památek v České republice. Během prvního setkání s panem náměstkem Peškem, koalice předala petici, sdílela své názory a navrhla řešení, jak mohou být současní medvědi hradních a zámeckých medvědinců přemístěni do specializovaných medvědích parků v zahraničí.

Zástupci Stiftung für Bären and Bears in Mind pozorují medvěda Jirku v jeho příkopu na zámku Konopiště.

Koalice poskytuje poradenství při potenciálním přemístění každého medvěda jednotlivě, aby zajistila výběr nejvhodnějšího trvalého domova s ohledem na jeho/její fyzické a mentální zdraví a životní historii. Koalice usnadňuje přemístění, veterinární péči, monitorování a adaptační proces v novém prostředí. Kromě Německa a Nizozemska jsou specializované medvědí parky také v několika dalších zemích, například v Rakousku, Švýcarsku, Bulharsku, Kosovu a Velké Británii.

V květnu 2024 podepsala koalice a NPÚ memorandum o porozumění, které označuje začátek postupného ukončení chovu medvědů na státních hradech a zámcích v České republice.

Zleva doprava: pan Pešek (náměstek NPÚ), pan Nonnenmacher (ředitel Foundation for Bears), paní Vermeulen (ředitelka Bears in Mind)

Navíc spojila své síly s vědci z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze (CZ) a z Institutu ochrany přírody PAN (PL), k realizaci nezávislého výzkumu, jehož hlavním cílem je analýza veřejného mínění o chovu medvědů v hradních příkopech v Česku. K roku 2024 tento výzkum stále probíhá. Předběžné výsledky byly prezentovány na 28. mezinárodní konferenci pro výzkum a management medvědů v Edmontonu (CA) v září 2024, čímž se projektu dostalo mezinárodní pozornosti. V rámci výzkumu a vzdělávací kampaně pro veřejnost jsme vytvořili video, ve kterém ukazujeme a vysvětlujeme výzvy a vizuály tohoto projektu. Nezapomeňte mrknout také na naše sociální sítě!